הליבהמתחם הליבה, הממוקם באזור העיר העתיקה, מתוכנן לעבור תהליך מסיבי של התחדשות עירונית, מתוך אמונה כי מרכז העיר ההיסטורי הוא גם זה שיצעיד אותה קדימה ויהווה את מרכז העיר העתידי של לוד ויהפוך למנוף אסטרטגי להתפתחות העיר כולה.

מיקומו האסטרטגי של מתחם העיר העתיקה הוביל לכך שהאזור נמצא ברמת עדיפות גבוהה מבחינת תכנון והשקעת משאבים בהווה ובעתיד. ניצול המיקום הייחודי של המתחם בתוך העיר יחזק את מעמד מרכז העיר ויהיה בעל השלכות רוחב חיובית לעיר כולה.

ההתחדשות העירונית במתחם מייצגת את גישת עירוב השימושים המתחזקת וכוללת פיתוח כמה ערוצי פעילות במקביל. התכנון במתחם מתבסס הן על חידוש ופיתוח התשתיות, מבני הציבור ופיתוח התיירות והן על ידי חידוש ובניית מבני מגורים משולבי תעסוקה ומסחר, עבור תושבי העיר והדיירים החדשים שיקלטו במתחם.

מפתחים את מרכז העיר בכל הרמות
 

ברמת המגורים, במסגרת פרויקטים רבים של פינוי-בינוי ותמ"א 38, צפויות להתווסף כ-4,000 יחידות דיור שיאפשרו לתושבים הקיימים לשדרג את איכות חייהם באופן דרמטי וכן יאפשרו את קליטתן של אוכלוסיות חדשות וחזקות ללב העיר.

ברמת המסחר התכנון מתבסס על פיתוח של מסחר מקומי ייחודי שיביא לידי ביטוי את העושר והמגוון התרבותי של העיר וכן כניסה של רשתות ארציות מוכרות ופופולריות. החנויות במתחם מתכוננת להיות ממוקמות בחזיתות מבני הציבור והמגורים לאורך הרחובות הראשיים.  

התיירות כעוגן מרכזי
 

ברמה התיירותית תכנית הליבה מתמקדת בשימור ופיתוח של אוצרות היסטוריים הקיימים במתחם. הפרויקטים המובילים הם הקמת מרכז הפסיפס ופיתוח חאן חילו כמרכז ירידים ואירועי תרבות. שחזור ופיתוח המבנים הנדירים במתחם ישיב אותם למרכז הבמה כנכסים חשובים לתושבים והם יהוו מוקד משיכה לתיירות שתביא לפיתוח כלכלי כלל עירוני.

מרכז הפסיפס מוקם סביב פסיפס לוד הנדיר שהתגלה ב-1996 ונחשב לאחד המרהיבים והשמורים שנתגלו בישראל. לאחר שהוצג במוזיאונים הגדולים בעולם, שב הפסיפס הנדיר הביתה ללוד ומקבל את המקום הראוי לו. מרכז הפסיפס יוקם בשיתוף רשות העתיקות, עיריית לוד, החברה הכלכלית לוד והתורמים שלבי וויט ולאון לוי ויקרא מרכז הפסיפס ע"ש שלבי וויט ולאון לוי.
מרכז המבקרים ישתרע על שטח 1,300 מ"ר אשר אותו יקיף גן ציבורי לרווחת התושבים.

חאן אל ח'ילו הוא מבנה חאן היסטורי מרשים אשר ממוקם בלב העיר העתיקה והוא עדות לפעילות העירונית השוקקת שהייתה במקום. החאן מתוכנן להפוך למרכז תרבותי עשיר, בו יתקיימו ירידים, מופעים, סדנאות וחוגים שונים. כמובן כי כל סביבת החאן תתפתח בהתאם גם מבחינה סביבתית כך שהמתחם ישמש מוקד בילוי ותיירות מוביל. את הפרויקט מובילה כלכלית לוד בשיתוף העיריה ומשרד התיירות.

איך ישפיעו השינויים על האזור?

 

פיתוח המתחם בכל הרמות יסייע להפוך את העיר העתיקה לאזור המרכזי בעיר, לשנות את הדימוי שדבק באזור עם השנים ולהפוך לקטליזטור כלכלי, חברתי ותרבותי באמצעות שילוב בין שדרוג פיזי לתוכניות חברתיות, סביבתיות ותרבותיות שתופעלנה בו.

השילוב בין מרחב ציבורי משודרג לבין הפעלתן המתוכננת של תוכניות חברתיות ותרבותיות במרחב זה, עתיד לייצר עירוב שישפיע לטובה על המוביליות החברתית הפוטנציאלית של הדיירים הוותיקים, לחיזוק הזהות המקומית של דיירים חדשים ולקהילה מלוכדת יותר.