רובע LODCATION


התוכנית מביאה לתכנון מחדש של כל אזור צפון העיר והפיכתו לרובע עירוני עם שימושים מעורבים של מגורים, תעסוקה, מסחר, מלונאות ומבני ציבור. פיתוח רובע הלודקיישן יביא ליצירת שלד אורבני שלם וקשר רציף והמשכי למרכז העיר, העיר העתיקה, שכונות העיר הסמוכות ולאזור התעסוקה הקיים.  

התוכנית כוללת הסדרה של שכונות סח וסא, מה שיביא להתחדשות המרקם הבנוי וקידומו לסטנדרטים מודרניים. מדובר במהלך רוחבי ומקיף הכולל בתוכו שיפור תשתיות, הסדרת צירי תחבורה, מערכות תנועה ובטיחות, כל זאת כמובן לצד מענה לצרכים חברתיים, חינוכיים וציבוריים של התושבים הוותיקים והחדשים כאחד. בנוסף, התכנית כוללת הקמה של כ- 6,000 יחידות דיור בבניינים בני 7-15 קומות.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית משנה את ייעודי הקרקע בצפון העיר ומוסיפה שטחי תעסוקה בהיקף נרחב של כ-2.7 מיליון מ"ר. היקף השטחים מתבסס על תוכנית ותמ"ל 1095 שקודמה על ידי החברה הכלכלית והעיריה, תוך בחינת צורכי העיר לאור היקפי הפיתוח הצפויים, כך ששטחי התעסוקה החדשים שאושרו, צפויים לאזן את מצבה הכלכלי של העיר לאור הגידול המשמעותי הצפוי במספר יחידות הדיור בה ולהוות עבורה חוסן כלכלי.

מנהלת הלודקיישן

ידוע כי אזורי תעסוקה מהווים עוגן כלכלי ותעסוקתי מרכזי לכל עיר ובייחוד לעיר שעוברת תהליך התחדשות מסיבי. כחלק מפיתוח רובע לודקיישן, החברה הכלכלית הובילה את הקמתה של מנהלת חדשה לאזור התעסוקה, אשר משותפת לעיריית לוד ולמועצה אזורית שדות דן.

המנהלת אחראית בראש ובראשונה להוביל ולהניע את תהליכי הפיתוח העסקי באזורי התעסוקה והמסחר  בעיר.  המנהלת צריכה גם לנהל ולשרת את העסקים הקיימים וכמובן לגייס עסקים חדשים שיכנסו לאייש את פארק העסקים החדשני והמוביל שמתפתח.

האתגרים העומדים בפני המנהלת הם רבים. קידום היזמות העסקית בעיר, קידום תכניות פיתוח קיימות למגזר העסקי, חיזוק הקשר בין הקהילה והמגזר העסקי והיצרני ועוד. ביצוע המשימות והעמידה באתגרים תוביל את המנהלת להגשים את ייעודה לחזק את מעמדו של האזור ע"י הגדלת מספר מקומות העבודה ולמנף את המיקום הייחודי של המתחם לצורך הפיכתו למרכז תעסוקתי מטרופוליטני משמעותי.

ניתן לראות כי האזור נמצא בתנופה מתמדת וחברות מרכזיות ומשמעותיות במשק כבר הביעו את אמונן במתחם התעסוקה של העיר והעתיקו אליה את מרכז פעילותם, ביניהם ניתן למנות את בנק מזרחי טפחות, בנק לאומי, אלדן, קופת חולים מאוחדת, אוריאן, החברה למתנ"סים ועוד.

מלון ראשון בלוד

מאפיין ייחודי לרובע הצפוני הוא הקצאת שטח של כ-19 אלף מ"ר לתחום פיתוח המלונאות. החשיבה על הקצאת שטחים למלונאות היא הוכחה נוספת לתהליך ההתעצמות העתידית של העיר, אשר מיקומה בסמוך לנתב"ג מהווה בורג מרכזי בבחירת כאזור אסטרטגי מועדף על ידי הממשל.
התכנית למעשה מקרבת את לוד פיזית לנתב"ג ובנייתם של כ-600 חדרי מלון תשרת את ציבור הנוסעים כפי שנהוג בסמיכות לשדות תעופה אחרים בעולם. הפיתוח בתחום המלונאות בשילוב תכניות בתחומי התיירות, הבילוי, הפנאי והמסחר והקמת מרכז קניות ענק ומשמעותי באזור התעסוקה יהפכו את לודקיישן למתחם התעסוקה והמגורים הבא של גוש דן.

מרכז תחבורה ראשי לאומי

הלודקיישן כולל נגישות תחבורתית חסרת תקדים. עבור שימוש ברכב פרטי מתוכנן חיבור של כביש 200 החדש למחלף נתב”ג בכביש 1 והקמת מחלף חדש לעיר על כביש 40.במסגרת התכנית תוקם תחנת רכבת חדשה "צפון לוד" , זאת לצד שיפוץ ושדרוג תחנת "גני אביב" הסמוכה. במקביל, יפותחו נתיבי תחבורה ציבורית שיחברו בין שתי תחנות הרכבת לחניון שפירים.
תוכנית "מהיר לעיר" העוברת בגבול המזרחי מקדמת ומפתחת את רמת הנגישות התחבורתית לאזור. גם תחנת מטרו וגם הקו החום של הרכבת הקלה לתל אביב יעברו בשטח המתחם. כמו כן מתוכננת הקמת הפרדות מפלסיות מתחת למסילת הרכבת ותכנון של גשרים רבים להולכי רגל לטובת מעבר בטוח ונגיש במפגש הדרכים עם מסילות הרכבת.

אין ספק כי מיקומה של העיר במרכז הארץ ובסמוך לצירי תנועה מרכזיים לרבות מסילת הרכבת העוברת בעיר, מהווים יתרון לעיר במשיכה של עסקים חדשים אליה. תכנית הלודקיישן מביאה לידי ביטוי ומעצימה את כלל היתרונות של העיר בהיבט המיקום הקיימים לעיר – על צומת דרכים ארצית, באמצע רשת המסילות ובקרבה לנתב”ג, ובכך תוכל למצות את הביקוש הגובר למגורים והן לשטחי תעסוקה.

להורדת המצגות:

lodcation - המנהלת
לוד צפון - דיון להפקדה - יוני 2019 - רקע
לוד צפון - דיון להפקדה - יוני 2019 - התוכנית המוצעת 1
לוד צפון - דיון להפקדה - יוני 2019 - התוכנית המוצעת 2
לוד צפון - דיון להפקדה - יוני 2019 - הרחבות 1
לוד צפון - דיון להפקדה - יוני 2019 - הרחבות 2
הרחבת מט"ש איילון במסגרת תמ"ל 1095 - תכנון מקדים - דיון להפקדה 12.6.19
עדכונים בגבול התוכנית

 

לעדכון סטטוס שבועי של הפרוייקט 07.02-11.02

לעדכון סטטוס שבועי של הפרוייקט 14.02-18.02

לעדכון סטטוס שבועי של הפרוייקט 21.02-25.02